BU BİR YALAN HABERDİR (2)

Geçen sene  Yoksullarla dayanışma haftası  Kırşehir’de çok farklı kutlanmaya başlamıştı. Etkinlik bu sene büyüyerek devam ediyor. Siyaset ve bürokrasi 23 nisan’da çocuklara devrettiği koltuğunu 12 Aralıkta başlayan Yoksullukla dayanışma haftasında  garip, gurebaya devrederek örnek bir çalışma başlatmıştı. Bu sene siyasilerin ve bürokratların koltuğuna oturacak isimler belirlenerek çalışmalara başlanıldı.
Köşe Yazarları - 16 Aralık 2018 21:15 A A

Valilik makamına bu sene bir haftalığına Garibanlar adına yerleşen 45 yaşındaki Nedime Kavrulmuş  basın mensuplarına yaptığı  açıklamada, bir haftalığına yapılacak acil eylem planını anlattı ;

İşkur vasıtasıyla nüfusu birkaç bin olan belde ve belediyelere 23 kendisinin  beş- on katı olan muhalefet partilerince yönetilen belediyelere 5 işçinin yerleştirilmesi,

seçim çalışması gibi algılanmaması için tekrar gözden geçirilerek uzman matematikçiler tarafından nüfus yoğunluğuna göre pay edilmesine karar verdim dedi.

Basın mensuplarının olaydan haberdar olmadıklarını ve konuyu açmasını talep etmesi üzerine

Garibanların vekili Vali Kavrulmuş, Akçakent, Akpınar, Özbağ gibi belediyelere 23 kişinin Çiçekdağı, Kaman, Mucur ilçelerine ise 5 işçi alımı yapılmasının onaylandığı bilgisini vererek durumu değiştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Garibanlara siyasetten uzak olmaları ve Bilgisi olmadan fikrini beyan etmemeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Vali Kavrulmuş,   “ basın mensuplarının yüzüne söylemiş gibi olacağım ama her okuduğunuza inanmayın” basın mensupları arasında karnını doyurmak için bile haber yapanlar var, okuduklarınız üzerinden siyasetten uzak durun dedi.

Şehrimizde soğan stogunun bulunmadığı ama ceviz konusunda fırsatçılık yapan tüccarlar hakkında çalışma başlattıklarını belirten Kavrulmuş, elli liranın üzerine çıkan ceviz fiyatlarının Ortaköy ve Aksaray’dan  getirilecek 15 liralık cevizlerle süspanse edileceğini bu hamlenin ceviz yiyemeyen gariban ailelere faydası olacağını belirtti.

Seçimlerde her tarafa yayılan muhtar adayları konusunda uyarılarda bulunan Kavrulmuş, zenginin kapısına kömür dökerken yüzü kızarmayan muhtarları tespit ederek vicdan derslerine tabi tutacaklarını dile getirdi.

Yüksek gelen elektrik ve doğal gaz faturalarına çare bulamayan vatandaşlarımız için, Kampanya başlatılacak, “ev halkı üşümeye başlayınca balkona çıkartılıp içeri alınacak ve evin dışarıdan sıcak olduğu vurgusu hane halkına hissettirilecek “

Daire müdürlerinin araçları bir haftalığına Çocuklarımızı yetiştiren ve bir aracı dahi olmayan öğretmenlerimize “o’da memur o’da memur” gerekçesiyle tahsis edilecek.

İşçinin, garibanın sigortasını yapmayan, asgari ücretin altında eşşek gibi çalıştıran işverenlere Cuma namazı öncesi evrak kontrolü yapılacak, bordrolarında eksik tesbit edilen işverenler Cuma namazına alınmayarak, Burası Allahın evi sizin tapındığınız Para nın evi değil der gibi bakılıp, “Allah sizi bildiği gibi yapsın” denilerek dua görünümlü beddua edilecek.

Karton toplayan çocuklara güzel bir gelecek hazırlamak kadar, güzel bir cilt sahibi olmaları için bahçıvan eldiveni dağıtılarak,

Yaptığı incelemede Kırşehir içerisinde resmi rakamların sekiz binlerde göstermesine rağmen 20 binlere ulaşan sığınmacılar hakkında detaylı çalışma yaptıklarını belirterek, onlara yardım etmeye çalışanlara engel olan tüm yetkililer açığa alınarak “aç ve açıkta kalmak konulu eğitim verilecek

Etkinlik kapsamında bir diğer koltuk sahibide Müftülük makamının emanetçisi  Garip Hafız Doğrudil oldu.

Şehrin ruhani mimarlarına Fatiha okuyarak başlanılan devir teslim töreni ile makamı 1 haftalığına teslim alan Doğrudil, basın mensuplarınında sorularına cevap vererek bir çok konuya değindi.

İlk işlerinin şehrin mimarisi ve trafiği ile vatandaşı sıkıntıya sıkanları Nasuh tövbeye davet eden Doğrudil, Valilik binasının inşaat kazıklarının bu memleketin bağrına saplanmış hançer olduğunu ve en büyük tövbeyi burasının müsebbiplerine yaptırmak gerektiğini belirtti.

Gariplerin çocuklarının ekmeğinden artırarak, borçlanıp harçlanıp şehrimize yapılacak olan kütüphanenin inşaatının yürütmesinde iş alan mermerci, elektrikçi suyu kardeşlerimizin müteahhit tarafından dolandırılmasına göz yumulması hasebiyle kıyamet günü o gariplerin “ iki elinin o yetkililerin yakasında olacağını”  açılışta kurdela kesecek olanlara şimdiden Allah Rızası için belirtmek istediğini beyan etti.

Bir hafta boyunca açılışlar ve siyasi, bürokratik buluşmalardan uzak durarak mahallelerdeki cenazeleri, şehit aileleri ve gazilerimizi ziyaret edeceğim diyen Müftü Doğrudil, rutinin dışına çıkacaklarını, toplumun kaynama derecesine gelen gerçek din anlayışından uzaklaşmasını dindirmeye çalışacağını ilave etti.

Basın mensuplarının sorusu üzerine, Ramazan-ı Şerif ayında camide cemaatten bir liralarla toplanan ve hayırseverlerin bağışlarıyla bütçe yapan Diyanet vakfının, bürokrasi ve  siyaset dünyasına lüks yemekler vermesini SAVUNMAYAN müftü Doğrudil, bir tövbede bunun için gerekli diyerek,” bu konuyla ilgili olarak söyleyeceğim, haftanın Perşembe ve Cuma günlerinde Cuma mesajları atmanın Müslümanlığın gerekliliği gibi hissedildiği bir dönemi yaşıyoruz,  Elinize 3 ekmek alıp komşunun kapısını çal kardeşim, yetimin hakkını gözetde anlayalım Adamlığını, bu sadece Müslümanlığın vazifesi değil insanlık onurudur, sanırım o yemekte din yetkilisi arkadaşlar bürokratlara bunları ve kendi mumlarıyla devletin mumlarını ayrı kullanmalarını tavsiye edeceklerdi ama bi teknik arıza oldu “ dedi.

Bir hafta nefesini faydalı işlere vesile olmak için harcayacağını belirten Doğrudil, yardım kuruluşlarının iletişim ofislerine gidip Kırşehir’in yardıma muhtaçlarıyla kucaklaşmamızı sağlaması için ricada bulunacağım ifadeleriyle toplantıyı sonlandırdı.

Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanlığı Koltuğuda bu sene garibanların ilk defa oturacağı makam olarak karşımıza çıktı ve bu koltuğa, Pazar yerinde el arabacılığı, ayakkabı boyacılığı ve yaz aylarında su satarak geçimini sağlayan Burak Yitik oturdu.

Bir hafta boyunca esnaflarla ilgili kararlar alacağını öğrendiğimiz Yitik, “bir hafta boyunca ahiliğin kitabını yazacağız” dedi.

Pirimiz Ahi Evran’ı Veli’nin antikapitalist bir sistemi yüz yıllar önce bu topraklarda yeşerttiğini ve yaşattığını dile getiren Yitik, atamız Ahi Evran’ın yazılı eserlerinin bir an önce günümüz Türkçesine çevrilmesi için mesai harcamanın ilk işleri olacağını söyledi.

AVM taleplerinin çok olmasına verdiği kısa cevapla buz gibi hava estiren Yitik “ ben ne diyom kardeşim siz ne diyorsunuz, Ahilik diyorum, üretim diyorum, antikapitalist diyorum siz AVM diyorsunuz, tüketim çılgınlığının Amerikan menşeyli ürünlerin tezgâhında son bulmasını isteyenlere geçit vermeyeceğiz, şehir esnafını mağdur edecek hiçbir hamlenin içerisinde olmayacağız karşısında dikilecek ilk kurumda biz olacağız “ dedi.

Dolar ve dövizin bu vatana ihanet olduğunu savunan Yitik, ahi çarşısından başlamak üzere Ahi Esnafı felsefesini  yaşatacak eğitim ve programlamayı yapacaklarını söyledi.

Görevi devraldığı başkanın cebinde dolarla gezdiği iddialarının hatırlatılması üzerine, “ o dolarları başkanımın cebine kim koyduysa hainlik etmiş, başkanım Ahi esnafıdır ve bir kumpasa kurban edilmek istenmektedir, bunlar basının abartması, kesinlikle inanmıyorum diyerek, hadi arkadaşlar herkes işinin başına dsönecek boş vaktimiz ok yapacak çok işimiz var “ diyerek basın toplantısını sonlandırdı.

Yerel seçim arifesinde belediye başkanlığına oturacak isim çok merak edilirken bir çok garibanın koltuğa oturmak için çaba sarf ettiği biliniyordu.

Garibanların garibanı olarak tanınan Zahir Kızılırmak bu sene bir haftalığına Garibanlar adına  Başkan  olarak görev yapacağı Belediyede Basın toplantısı gerçekleştirdi.

İlk olarak sürekli masa başı çanak haber yapan basın mensuplarını arka tarafa alan başkan Kızılırmak, gece gündüz, yaz kış demeden haber kovalayan basın mensuplarını oturtarak çay ikram etti.

Basının özgür ve tarafsız olduğu vurgusunu yapan Kızılırmak,” her söylediğimizi kopyala yapıştır yaparsanız sizi tarihin tozlu sayfalarına yapıştırırlar” dedi.

İlk olarak garibanların temel ihtiyacı olan “SU FİYATLARI” üzerinden müjde veren Kızılırmak, su fiyatları konusunda iki gün içinde yüzde 80’e varan indirim yapmayı planlıyoruz. Keşke elimizde olsa da temel ihtiyaçlardan su ile beraber elektrik ve ısınma sorununa neşter vurup indirim yapabilsek ama gücümüz su ile sınırlı dedi.

Park bahçeler bünyesinde çalışarak kent park içerisinde su içerisinde temizlik yapan kent park havuz duvarlarını temizleyen garibanların daha iyi anlaşılması için bütün personelin dönüşümlü olarak her gün birer saat o alanda çalıştırılmasına karar verdiğini bu kurala itiraz eden personelin sosyal medyadan insan hakları, kadın hakları, vicdan, din, imanla ilgili yaptığı paylaşımlara belediye sayfası olarak yorum yaparak “ YALAN SÖYLÜYOR” yazacağız dedi.

Aldığı parayı son kuruşuna kadar helal eden gece temizlik işçilerinin maaşlarına yüzde yüz olmak üzere zam yaptıklarını söyleyen başkan diğer birimler konusunda girişimleri olacaklarını kanalizasyon biriminde çalışan arkadaşlara da yüklü zam yapılacağını belirtti.

İdari birimde çalışan arkadaşların özlük haklarına zarar verdiği gerekçesiyle odalarındaki  kamera  ses kayıt cihazlarını kaldıracaklarını belirten Kızılırmak, odalara kamera sistemi fikrini atan yetkilinin sorumluluklarını alacaklarını belirtti.

Yıllardır süre gelen kaldırım çalışmalarının bittiği zaman halkın büyük bir psikolojik boşluğa düşmemesi için, geçen senelerde yapılan kaldırımların bu sene kırılan kısımlarından oluşan bir müze yapıldığını ve müze de poliklinik hizmeti de verilerek, şehrin yeni görüntüsüne alışamayacak halka tedavi merkezi olarak kullanılacağını belirten Kızılırmak, iki güne kadar açılışı gerçekleştireceklerini belirtti.

Şehir de trafiğin yoğun olduğu yerleri trafiğe kapatarak trafik sorunu kökünden çözüleceklerini belirten Başkan Kızılırmak, bisiklet yolunun gerekli olduğunu yeri kaldırımda değil yol ile kaldırım arasında olması gerektiğini ama iki-üç metre yanda olmasının büyütülmemesi gerektiğini, halkımız üçüne beşine bakmasın artık dedi.

Garibanlara bırakılan koltuklarda son durum bu halde iken , bir haftanın sonunda şehirde neler değişir şimdiden kestirmek mümkün gözükmezken, bir hafta sonrasında gerçek koltuk sahiplerinin yoksullukla mücadele için neler yapacağı merak konusu olmaya başladı bile.

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

comments

Bu haber 9354 kez okundu.
İlgili Haberler
Köşe Yazarları - 21:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.