Bu Gece Berat Kandili

  Müslüman Alemi İçin Oldukça Önemli Olan ve Ramazan Ayının Habercisi Olarak Bilinen Berat Kandili, Bu Gece Dualarla İdrak Edilecek. Bu gece Müslümanların kutsal günlerinden, af ve bağışlama gecesi olarak da bilinen Berat Kandili. Berat, iyilik, temizlik, güzellik gibi niteliklerle bezenme ve üstün olma anlamına geliyor. Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen, ayrıca Mübarek […]
Akçakent - 9 Mayıs 2017 17:24 A A

 

Müslüman Alemi İçin Oldukça Önemli Olan ve Ramazan Ayının Habercisi Olarak Bilinen Berat Kandili, Bu Gece Dualarla İdrak Edilecek.

Bu gece Müslümanların kutsal günlerinden, af ve bağışlama gecesi olarak da bilinen Berat Kandili. Berat, iyilik, temizlik, güzellik gibi niteliklerle bezenme ve üstün olma anlamına geliyor.

Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen, ayrıca Mübarek Ramazan ayının da müjdecisi olan Berat Kandili’ni bu gece dualarla idrak edeceğiz. Tövbe kapılarının ardına kadar açılacağı, bir yılın muhasebesinin yapılacağı Berat Kandili nedeniyle Kırşehir’de de camilerde çeşitli programlar düzenlenecek.

Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde Kırşehir İl Müftülüğü tarafından kandil programı düzenleneceği bildirildi.

Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda, Ramazan’ın mübarek iklimine adım adım yaklaştığımız şu günlerde, Rabbimizin bir lütfuna daha erişerek, Berat Kandilini idrak edeceğimizi ve ruha ağır gelen her türlü sıkıntıdan, mümini inciten her türlü hatadan, insana yakışmayan her türlü kötülükten kurtulmak, “berat etmek” için eşsiz bir fırsat daha yakalayacağımızı vurgulayan Kırşehir İl Müftüsü Osman Arslan, şunları kaydetti:

“Allah’ın lütfu ile 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü akşam Berat Kandili’ni idrak etmiş olacağız. Berat Kandili, Üç Aylar içerisindeki kandiller zincirimizin üçüncüsüdür. Şaban ayının on beşinci gecesi, Mübarek Berat Kandili’dir. Berat Kandilinin Allah katındaki değeri çok büyüktür. Dolayısıyla bizim için de çok önemlidir. Kur’an’ı Kerim’de Duhân Suresi’nin ilk ayetlerinin Berat Kandiline işaret ettiği belirtilmiştir. Burada Allah Teala şöyle buyurmaktadır: ‘1- Ha mim. 2- O (hidayet yollarını) iyice açıklayıcı olan Kitaba (Kur’an’a) yemin olsun ki, 3- Muhakkak biz onu, mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz daima uyarıcıyız. 4- Her hikmetli iş, katımızdan bir emirle, onda ayırt edilir. Şüphesiz biz, daima (Peygamberler) göndericiyiz. 5- (Bunlar) Rabbinden bir rahmet olarak (böyle yapılmakta)tır.’ (Duhan sûresi: 1-5).

“Peygamberimiz (SAV) de, Berat Kandili’ni ifade eden Şaban’ın on beşinci gecesi hakkında şöyle buyurmaktadır: ‘Şaban ayının on beşinci gecesi olunca onu ibadetle değerlendirin, gündüzünde de oruç tutun. Zira Allah Teala o gece güneşin batmasıyla birlikte, (Rahmetiyle) dünya semasına iner ve şöyle buyurur: Tevbe, istiğfar eden kimse yok mu, onu bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu rızık vereyim. Bir derde ve sıkıntıya maruz kalmış kimse yok mu, afiyete kavuşturayım. Şöyle olan yok mu, böyle olan yok mu ki, hepsinin çaresini vereyim, buyurur. Bu durum, şafak vaktine kadar devam eder.’ Diğer bir hadislerinde de şöyle buyurmaktadır: ‘Kim beş geceyi ibadetle değerlendirirse, ona cennet vacip olur. (Bunlar); 1. Terviye (Arefenin bir önceki) gecesi, 2.Arafe gecesi, 3.Kurban Bayramı gecesi, 5. Şaban’ın on beşinci gecesi (Berat Kandili).’

“Berat; borçtan, suçtan, hesap-kitaptan kurtulmak anlamlarına gelmektedir. Bu geceye Berat Kandili denmesi de, bu gecede kulların yapacağı ibadetlerin, yapılan tevbe ve istiğfarların, dua ve niyazların makbul olması sebebiyle günahların silinmesi, derecelerin yükselmesi ve manevi âlemde kullara, cehennemden kurtulup cennete girecekleri müjdesinin verilmesi sebebiyledir. Bu gecenin özellikleri şunlardır: 1- Her önemli iş, rızıklar, kader programları bu gecede ayırt edilir. 2- Bu gecede yapılan ibadet ve taatlerin sevabı kat kat arttırılır. 3- Allah’ın Rahmeti, bu gecede coşar, taşar. 4- Bu gecede günahlar bağışlanır.

“Bu gecenin bu kadar bol feyiz ve bereketinden nasip alamayacakların olduğu da bildirilmiştir. Bunlar; 1-Kâfirler, 2- Kin ve düşmanlık besleyerek küs duranlar, 3- Büyü ve sihirle uğraşanlar, 4- Zinakarlığa devam etmekte olanlar, 5- Alkollü içki kullanmaya devam etmekte olanlar, 6- Ana-babaya karşı gelme, onların haklarına riayet etmeme, onlara bakıp, onları görüp-gözeterek

ihtiyaçlarını karşılama konusunda duyarsız davranmak gibi yanlışlıklara ve günahlara devam edenler.

“Fırsatlarla dolu bu mübarek geceyi, mümkün olduğu kadar bol ibadetle geçirmek gerekir. Bu gecede Kaza namazları kılınmalı, nafile namazlar kılınmalı, teheccüt namazları kılınmalı, bol tevbe ve istiğfar yapılmalı, Kur’an okunmalı ve çokça dua edilmelidir.

“Bu duygularla Kırşehir’imizde, ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslümanların Berat kandilini tebrik ediyor, bu kandilin İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, dünyada yaşanan acı ve göz yaşının yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Comments

comments

Bu haber 7119 kez okundu.
Akçakent - 17:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.