Bu Hafta Kızılay’ın Kapısını Çalın!

    Sağlığımız Olmazsa Olmaz Olan Kan, Yapay Olarak Üretilemeyen Bir Doku Olarak Tek Kaynağını Sağlıklı İnsanlar Oluşturuyor. Ülkemizde her yıl 6-13 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenerek, kan bağışçı sayısı/donör artması amaçlanıyor. Ülkemizde kan ihtilacının karşılanması noktasında Türk Kızılayı tarafından kampanyalar ve aktivitelerle […]
Akçakent - 6 Mayıs 2017 15:48 A A

 

 

Sağlığımız Olmazsa Olmaz Olan Kan, Yapay Olarak Üretilemeyen Bir Doku Olarak Tek Kaynağını Sağlıklı İnsanlar Oluşturuyor.

Ülkemizde her yıl 6-13 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenerek, kan bağışçı sayısı/donör artması amaçlanıyor.

Ülkemizde kan ihtilacının karşılanması noktasında Türk Kızılayı tarafından kampanyalar ve aktivitelerle bilinçlendirme çalışmalarıyla kan bağışındaki oran geçtiğimiz yıllara göre artsa da istenilen seviyeye ulaştırılamadı.

Kırşehir’de Türk Kızılayı Şubesi tarafından özel günler, kutlamalar ve festivallerde ekip çalışması ve kampanyalarla kan bağış oranı artırılırken, 6-13 Mayıs Kan Haftası’nda da Kırşehirlilerin bağışlarının artarak devam etmesi bekleniyor.

Türk Kızılayı Kırşehir Şubesi’ne giderek kan bağışında bulunan Kırşehirlilerin çevrelerinde oluşturacakları bilinçle kan bağışındaki oranın artması ümit edilirken, Kan Haftası’nda mutlaka Kızılay’ın kapısını çalın.

6-13 Mayıs Kan Haftası dolayısıyla Türk Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, “Kan, sağlık için olmazsa olmazdır. Kan, yapay olarak üretilemeyen bir dokudur, tek kaynağımız diğer sağlıklı insanlardır. Kan bağışı bir insanın yaşaması için en büyük armağandır. Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Ne yazık ki bu ihtiyacın çoğunluğu hasta yakınlarından karşılanmaktadır. Ülkemizde her gün birçok hasta tedavilerinde kullanılmak üzere kan bağışı bekliyor. Birçok kişi de, zamanında kan temin edilememesi nedeniyle kurtarılamıyor. Türkiye’de ortalama 10 bin kişiden sadece 15’i düzenli kan veriyor ki bu sayının çok az olduğu aşikardır. Ülkemizde her yıl 6-13 Mayıs tarihleri arasında, kan bağışı ve güvenli kan temini konularının önemine vurgu yapmak amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlenir ve kan bağışçı sayısı (donör) artması amaçlanır. Düzenli kan bağışı ülkemizde oldukça azdır. Aslında sağlıklı her insan yılda en az 2 defa rahatlıkla kan bağışında bulunabilir. Bu sayı ülkemizin ihtiyacını rahatlıkla karşılar. Halkımız arasında kan bağışının, bağışlayan adına da birçok fayda sağladığı henüz tam anlamıyla bilinmemektedir. Ölüm noktasına gelen bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının yeni doğan bir bebeğin sizin kanınızla hayata bağlanması size vereceği manevi duygu ölçüsüzdür. Ayrıca kan bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır. Manevi boyutunun yanında verilen kanın yerine vücutta genç hücrelerin dolaşımına katıldığı için bağışçının bağışıklık sistemi daha direnç kazanır. Kan bağışlamanın kalp krizi ihtimalini azalttığı da bilimsel bir gerçektir. Kan bağışı yapan kişinin enfeksiyon hastalıkları açısından ücretsiz taranması da bağış yapacak bir kişi için çok büyük bir avantajdır. Bu sebepten bu haftanın, tüm sağlıklı bireylere bu kutsal ve onurlu görevi hatırlatması açısından önemli olduğunu düşünüyor ve düzenli kan bağışında bulunmalarını diliyorum. Bir gün kan ihtiyacı olan siz ve yakınınız olabileceğini asla unutmayın” denildi.

KİMLER KAN VEREMEZLER?

Sarılık ve verem geçirenler, şeker hastalığı olanlar, deri hastalığı ve alerjisi olanlar, uyuşturucu ve ilaç kullananlar, astım, sıtma gibi hastalığı olanlar, solunum enfeksiyonları geçirmekte olanlar, son 6 ay içerisinde kan nakli yapılanlar, diş çektirenler, yeni aşı yaptıranlar, yeni kuduz aşısı yaptıranlar, yeni beyin ameliyatı olanlar, kalp, böbrek ve akciğer hastalığı geçirenler, AIDS hastası olanlar ve ameliyat geçirenler kan veremezler.

KİMLER KAN VEREBİLİR?

En az 50 kilo üzerinde olan, kendilerini iyi ve sağlıklı hisseden, kan basıncı, ateşi normal olan, 18-65 yaş arası kişiler kan verebilirler.

Comments

comments

Bu haber 6743 kez okundu.
Akçakent - 15:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.