Bugün TÜRK Gençliğinin Günü

  98 Yıl Önce Emperyalistlere Karşı Başlatılan, Türk Milletinin İnançlı Duruşu İle Başarıyla Sonlandırılan ve Türk Gençliğine Emanet Edilen Bağımsızlığımızın Yıldönümünde Gururluyuz… “Vatanın Bütün Ümidi ve Geleceği Size, Genç Nesillerin Anlayış Ve Enerjisine Bağlanmıştır Mustafa Kemal ATATÜRK” Ülkemizin bağımsızlık meşalesinin simgesi olan, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanan, 20 Haziran 1938 […]
Akçakent - 19 Mayıs 2017 12:51 A A

 

98 Yıl Önce Emperyalistlere Karşı Başlatılan, Türk Milletinin İnançlı Duruşu İle Başarıyla Sonlandırılan ve Türk Gençliğine Emanet Edilen Bağımsızlığımızın Yıldönümünde Gururluyuz…

“Vatanın Bütün Ümidi ve Geleceği Size, Genç Nesillerin Anlayış Ve Enerjisine Bağlanmıştır Mustafa Kemal ATATÜRK”

Ülkemizin bağımsızlık meşalesinin simgesi olan, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanan, 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı”, 12 Eylül darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını alan ulusal bayramımızın 98’inci yılının gururunu yaşıyoruz.

“Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir” diyerek Türk gençliğine olan güven ve inancını dile getirerek, gençlerin günün imkanlarını zorlayıcı fikirlerle Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyete ulaştırmadaki önemini ifade eden Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan Anadolu’ya ayak bastığı günün 98. yıldönümüne rastlayan ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün olan 19 Mayıs, bugün coşkulu törenlerle kutlanacak.

Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin tarih bilinci, milli ruh ve şuur kazanmalarını, toplumla bütünleşmelerini, çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere aktif olarak katılmalarını sağlamak amacıyla düzenlenecek Gençlik Haftası’nda yüzlerce genç, bir araya gelecek.

Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-21 Mayıs 2016 tarihleri arasında organize edilecek olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası’nda birçok önemli etkinliğe imza atılacak.

Türk ulusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 98’inci yıldönümünü gururla kutlayacak.

Resmi bayram ve kutlamalarla ilgili yönetmelik değişikliği nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik Haftası kapsamında bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlanacak.

Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Büyük Önder Atatürk’ün 98 yıl önce Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı 19 Mayıs gününün coşkulu etkinliklerle kutlanacağı Kırşehir’deki resmi kutlamalar, İş Bankası önü Anıt Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na saat 10.30’da çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak.

Türk ulusunun Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 98’inci yıldönümünü gururla kutlayacağı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Anıt Meydanı’ndan başlayarak, Kapucu Camii ve Belediye Kavşağı güzergâhından Cacabey Meydanı’nda tamamlanacak Gençlik Yürüyüşü ile devam edecek.

19 Mayıs resmi töreni Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.

Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın konserinin ardından günün anlam ve önemine ilişkin protokol konuşmaları yapılacak. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okunmasının ardından Kırşehir yöresi ve karma halk oyunları gösterisi sunulacak.

Teakwando ve boks branşlarındaki gösterilerin ardından Gençlik Haftası dolayısıyla düzenlenen spor branşlarındaki yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri verilecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında ayrıca, saat 20.30’da Türk Büyükleri Parkı’ndan Kırşehir Lisesi güzergahından fener alayı düzenlenecek.

BU ARADA Kırşehir’de 15‐21 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında kros yarışları, Gençler Arası Satranç Turnuvası, Gençler Arası Masa Tenisi Turnuvası yapılırken, yarın Ahi Stadyumu’nda okçuluk gösterileri sunulacak. Gençlik Merkezi’nin atölye çalışmaları da saat 15.00’te Anıt Meydanı’nda Kırşehirlilerin beğenisine sunulacak.

20 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te Aşıkpaşa Spor Salonu’nda Hentbol-Voleybol Şenliği düzenlenecek, ebru, hat/tezhip ve filografi eserleri sergilenecek.

Kırşehirli gençler Huzurevi, Sevgi Evleri ile Engelliler Derneği’ne ziyarette bulunacak.

Aşıkpaşa Spor Salonu’nda Badminton-Basketbol Şenliği yapılacak.

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

“GENÇLER MÜREFFEH BİR TÜRKİYE İNŞA EDECEK”

Kırşehir Valisi Necati Şentürk de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. Yılı dolayısıyla yayınladığı mesajda, gençlerimize olan güvenden bahsetti.

19 Mayıs’ın bağımsızlık yolundaki azim ve kararlığımızın en önemli simgesi olduğunu vurgulayan Vali Necati Şentürk, “Sevgili gençler, şanlı tarihimizle, kahraman ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Ne mutlu ki sizler, bir önceki nesle göre daha iyi imkânlara sahipsiniz. Ufku geniş, fikri hür, milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller olarak yetişiyorsunuz. Bu durum sizlerin devletinize ve milletinize olan görev ve sorumluluklarınızı daha da arttırmaktadır. Bizler de siz değerli gençlerimizin ülkemizi, bölünmez bütünlüğümüzü ve istiklalimizi aynı ruhla koruyacağınıza, zamanınızı, enerjinizi, zekânızı doğru ve akılcı yolda kullanarak daha müreffeh bir Türkiye inşa edeceğinize yürekten inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Bu günü anlamlı kılan değerli gençler başta olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarken, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla andığını ifade eden Vali Necati Şentürk, “Türk tarihinde önemli bir sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919 tarihi, bağımsızlık yolundaki azim ve kararlığımızın en önemli simgesidir. Bu anlamlı günün 98. Yıldönümünü, milli ve manevi duyguları yüksek gençlerimizin bayramı olarak birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Tarihine, kültürüne ve milli benliğine sahip çıkan ve bu değerlerini yeni nesillere aktarabilen milletler, her devirde ayakta kalmayı başarabilmişlerdir. Buna en güzel örnek de Türk Milleti’dir. Tarih boyunca hür ve müstakil yaşamış, istiklalini her türlü değerin üzerinde tutmuş olan Milletimiz, zaman zaman kötü süreçlerden geçse de vatan söz konusu olduğunda kısa zamanda toparlanarak ayağa kalkmasını bilmiştir. Yakın geçmişimizin en amansız mücadelelerinden olan Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiğimiz başarı bunun en güzel ispatıdır. Milletimiz, dönemin sömürgeci devletleri tarafından dayatılan esaret altındaki bir geleceği kabul etmemiş, Anadolu topraklarında başlayan İstiklal tutkusu Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Samsun’a çıkmasıyla milli bir mücadeleye dönüşerek vatan toprakları düşmandan temizlenmiştir.

“Cumhuriyetimizin kurulmasından sonra, yeni kurulan devletimizin gençlerin elinde yükseleceği inancıyla, birlik ve beraberliğimizin ilk ve büyük adımı olan 19 Mayıs ülkemizin geleceği olan gençlerimize bayram olarak armağan edilmiştir” dedi.

Comments

comments

Bu haber 5806 kez okundu.
Akçakent - 12:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.