Akılcı ilaç kullanımında Farkındalık Oluşturmak Amacıyla Düzenlenen Eğitimlerle 761 Kişiye Ulaşıldı…

  İlk Defa 1985 Yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımı Yapılan Akılcı İlaç Kullanımı’nın Önemi Gün Geçtikçe Daha da Artarken, İlimiz Kırşehir’de İlaç Kullanımında Akılcı Davranmak Noktasında Öğrenciler Bilgilendirildi. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı Kırşehir Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen program dahilinde kurumlarda düzenlenen eğitimin yanı sıra ilk ve ortaokul ile lise öğrencileri de eğitimden […]
Akçakent - 28 Nisan 2017 14:51 A A

 

İlk Defa 1985 Yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımı Yapılan Akılcı İlaç Kullanımı’nın Önemi Gün Geçtikçe Daha da Artarken, İlimiz Kırşehir’de İlaç Kullanımında Akılcı Davranmak Noktasında Öğrenciler Bilgilendirildi.

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı Kırşehir Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen program dahilinde kurumlarda düzenlenen eğitimin yanı sıra ilk ve ortaokul ile lise öğrencileri de eğitimden geçti.

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç Kullanımı Kırşehir Koordinatörlüğü Eczacıları Didem Demir, Gökçe Güler ve Eczacılık Şubesi Memuru Erdal Daşdelen tarafından verilen eğitimlerle 761 kişiye ulaşıldı.

Kırşehir Huzurevi’nde 70, Boztepe Mehmetçik İlkokulu’nda 72, Mucur Hürriyet İlkokulu’nda 186, Mucur Anadolu Lisesi’nde 248, Kaman Melikşah Ortaokulu’nda 60, Alpaslan İlkokulu’nda 50 ve Kaman İmam Hatip Ortaokulu’nda 75 öğrenciye Akılcı İlaç ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı ile ilgili bilgiler verildi. Toplam da 761 kişiye bilgilendirme yapıldı.

Akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımı konusunda planlanan eğitim ve faaliyetlerin devam edeceği bildirilirken, akılcı ilaç kullanımında sorumluluk sahibi taraflar hekim, eczacı, hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/hasta yakını, üretici, düzenleyici otorite, diğer (medya, akademi vb.) olarak açıklandı.

Uygun şekilde kullanılmayan ilaçlarda “Etkinlik azalabilir. İstenmeyen bozunma ürünleri oluşabilir. Zehirlenme meydana gelebilir. Yan etki görülme sıklığı veya şiddeti artabilir” şeklinde uyarılarda bulunulurken, “İlaçlar, hastalıklardan korunma, teşhis, tedavi veya vücudun herhangi bir faaliyetini değiştirmek için kullanılan kimyasal, bitkisel ve biyolojik kaynaklı ürünlerdir. Bu ürünler belirli kurallara göre, belirli dozlarda basit veya bileşik olarak hastanın kullanımına sunulur. İlaç, kullananın yararına olacak şekilde kullanılır. Ancak içindeki kimyasal maddelerin tamamen zararsız olması mümkün değildir. Bu ürünler, normal olarak vücutta bazı organlarda beklenen etkilerin yanında, istenmeyen, rahatsız edici yan etkilere de yol açabilir. Birtakım yan etkiler kullanım sırasındaki bazı ihmallerden de kaynaklanabilir. Örneğin ilacın kullanma zamanlarına dikkat edilmemesi veya ilaçla alınmaması gereken besinlerin yenmesi etkisizlik durumu yaratabilir. Kullanılan başka bir ilaç, hekimin verdiği ilaçla etkileşebilir, ilaçla alınan alkol bazı ilaçların etkisini şiddetlendirebilir. İlacın yan etkilerinden bir kısmının önlenmesi mümkündür. Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleridir” bilgilendirmesi yapıldı.

Comments

comments

Bu haber 10063 kez okundu.
Akçakent - 14:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.