Kırşehir’de 19 Mayıs Coşkusu

  Bağımsızlığımızın Meşalesinin Yandığı “Milat” Olarak Nitelendirilen Atatürk’ün Anıldığı Gençlerin Gününde; Zeki, Çevik Ve İleri Görüşlü Türk Gençleri Gösterilerini Sergiledi… Ülkemizin bağımsızlık meşalesinin simgesi olan, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanan, 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı”, 12 Eylül darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını […]
Akçakent - 20 Mayıs 2017 13:21 A A

 

Bağımsızlığımızın Meşalesinin Yandığı “Milat” Olarak Nitelendirilen Atatürk’ün Anıldığı Gençlerin Gününde; Zeki, Çevik Ve İleri Görüşlü Türk Gençleri Gösterilerini Sergiledi…

Ülkemizin bağımsızlık meşalesinin simgesi olan, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanan, 20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı”, 12 Eylül darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını alan ulusal bayramımızın 98’inci yılı coşku ve gururla kutlandı.

“Bugün benim doğum günüm” diyen Atatürk’ü anmaktan ziyade spor bayramı adı ve bu kapsamdaki etkinliklerle geçiştirilen 19 Mayıs’ın 98. yıldönümünde Kurtuluş Savaşı’ndaki milli birlik ve inanç genç nesillerle birlikte sonsuza kadar yaşatılacak.

Fikri hür, vicdanı hür Türk gençliğinin günü olarak kutlana gelen, ancak Atatürk’ü anmaktan geri duranlara rağmen 19 Mayıs, Samsun’dan tüm Türkiye’ye yayılan meşalenin ilk günkü anlamını korumaya devam edecek.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan Anadolu’ya ayak bastığı günün 98. yıldönümüne rastlayan ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün olan 19 Mayıs, dün coşkulu törenlerle kutlandı.

Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin tarih bilinci, milli ruh ve şuur kazanmalarını, toplumla bütünleşmelerini, çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere aktif olarak katılmalarını sağlamak amacıyla düzenlenecek Gençlik Haftası’nda yüzlerce genç, bir araya geldi.

Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-21 Mayıs 2016 tarihleri arasında organize edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası’nda birçok önemli etkinliğe imza atıldı.

Türk ulusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 98’inci yıldönümünü gururla kutladı.

Resmi bayram ve kutlamalarla ilgili yönetmelik değişikliği nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik Haftası kapsamında bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlanıyor.

Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Büyük Önder Atatürk’ün 98 yıl önce Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı 19 Mayıs gününün coşkulu etkinliklerle kutlandığı Kırşehir’deki resmi kutlamalar, İş Bankası önü Anıt Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na saat 10.30’da çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Türk ulusunun Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 98’inci yıldönümünü gururla kutladığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Anıt Meydanı’ndan başlayarak, Kapucu Camii ve Belediye Kavşağı güzergâhından Cacabey Meydanı’nda tamamlanacak Gençlik Yürüyüşü ile devam etti.

19 Mayıs resmi töreni Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın konserinin ardından günün anlam ve önemine ilişkin protokol konuşmaları yapıldı. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okunmasının ardından Kırşehir yöresi ve karma halk oyunları gösterisi sunuldu.

Törende, Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tekvando ve boks takımları gösteri sundu.

Gençlik Haftası dolayısıyla düzenlenen spor branşlarındaki yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Törene, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Garnizon Komutanı Albay İlhan Güneş, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, askeri erkan, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

Protokol üyeleri daha sonra Kırşehir Şehit Aileleri Derneği’ni ziyaret etti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında ayrıca, saat 20.30’da Türk Büyükleri Parkı’ndan Kırşehir Lisesi güzergahından fener alayı düzenlendi.

Bu arada Kırşehir’de 15‐21 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında kros yarışları, Gençler Arası Satranç Turnuvası, Gençler Arası Masa Tenisi Turnuvası yapılırken, Ahi Stadyumu’nda okçuluk gösterileri sunuldu. Gençlik Merkezi’nin atölye çalışmaları da saat 15.00’te Anıt Meydanı’nda Kırşehirlilerin beğenisine sunuldu.

Bugün saat 14.00’te Aşıkpaşa Spor Salonu’nda Hentbol-Voleybol Şenliği düzenlenecek, ebru, hat/tezhip ve filografi eserleri sergilenecek.

Kırşehirli gençler Huzurevi, Sevgi Evleri ile Engelliler Derneği’ne ziyarette bulunacak.

Aşıkpaşa Spor Salonu’nda Badminton-Basketbol Şenliği yapılacak.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım Kırşehir ile birlikte 81 ilden gelen gençlerle bir araya geldiler.

 

 

Comments

comments

Bu haber 9636 kez okundu.
Akçakent - 13:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.