Kırşehir’e Yapılacak Yeni Kapalı Cezaevi’nin Yeri “İKİZAĞIL” Oldu

    Ak Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikâil Arslanve Salih Çetinkaya’nın Çalışmaları Sonuçlandı Şehrimiz Bağbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 72 bin m2 alan üzerine yaptırılan ve 21 Aralık 1982 tarihinde hizmete açılan Kırşehir E Tipi kapalı Cezaevi’nin şehir içinde kalması ve özellikle Ahi Evran Üniversitesi’nin hemen karşısında bulunması nedeniyle şehir dışına kaldırılması için çalışmalar başlatan Ak Parti Kırşehir […]
Akçakent - 2 Mayıs 2017 15:32 A A

 

 

Ak Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikâil Arslanve Salih Çetinkaya’nın Çalışmaları Sonuçlandı

Şehrimiz Bağbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 72 bin m2 alan üzerine yaptırılan ve 21 Aralık 1982 tarihinde hizmete açılan Kırşehir E Tipi kapalı Cezaevi’nin şehir içinde kalması ve özellikle Ahi Evran Üniversitesi’nin hemen karşısında bulunması nedeniyle şehir dışına kaldırılması için çalışmalar başlatan Ak Parti Kırşehir Milletvekilleri Mikâil Arslan ve Salih Çetinkaya’nın çalışmaları sonuçlandı ve İkizağıl bölgesinde toplam 800 bin m2 alan belirlendi.

Aylardır Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Adalet Bakanlığı Ceza Ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerini ve çalışmalarını sürdüren Milletvekilleri Mikâil Arslan ve Salih Çetinkaya’nın çalışmaları sonuç verdi. Kırşehir’de İkizağıl bölgesinde Yüksek Nitelikli Kapalı Cezaevi yapılması için arsa tahsis işlemleri tamamlandı.

Yüksek Nitelikli Kapalı Cezaevi; her iki mahkûma bir görevlinin düştüğü ve koğuş şartları, fiziki ortamı iyileştirilmiş nitelikli kapalı cezaevi olduğunu belirten Milletvekilleri Arslan ve Çetinkaya “Bu amaçla yapılan yer tespit çalışmalarında Kırşehir Adalet Sarayına 8,5 km mesafede bulunan İkizağıl bölgesinde bulunan ve toplam 800 bin m2 alan belirlenmiştir. Adalet Bakanlığı uzman heyeti de yerinde inceleme yaparak yer tespiti hakkında olumlu görüş bildirmiştir. Akabinde yapılan çalışmalar neticesinde arazinin adalet bakanlığı Ceza Ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne tahsis işlemleri tamamlanmıştır. En az iki tip kapalı cezaevi olarak yapılması düşünülen alanda 1000 mahkûm ve en az 500 görevli olacaktır. Ayrıca Kırşehir merkezinde bulunan kapalı cezaevinin de yine aynı alanda planlanarak yapılması düşünülmektedir” dediler.

CEZA İNFAZ KURUMU 35 YILDIR HİZMET VERİYOR

Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, iç ve dış güvenlik görevlileri bulunan, firara karşı teknik, mekanik, elektronik ve fizikî engellerle donatılmış, oda ve koridor kapıları kapalı tutulan, ancak mevzuatın belirttiği hâllerde aynı oda dışındaki hükümlü ve tutuklular arasında ve dış çevre ile temasın olanaklı bulunduğu, yeterli düzeyde güvenlik sağlanmış ve hükümlü ve tutuklunun ihtiyaçlarına göre bireysel, grup hâlinde veya toplu olarak iyileştirme yöntemlerinin uygulanabildiği bir kurumdur. Ceza İnfaz Kurumu 71.750 m² yerleşke alanı üzerinde 10.010 m² kapalı alana inşa edilerek 21 Aralık 1982 yılında hizmete açıldı. 516 kişi kapasiteli olup şehir merkezine 3 km uzaklık bulunuyor.

Comments

comments

Bu haber 19238 kez okundu.
Akçakent - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.