Kutlu Doğum Coşkusu Yaşanıyor

Kırşehir Valiliğince Cacabey Meydanında Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi. Kutlu Doğum, “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” Temasıyla 17-22 Nisan Tarihleri Arasında kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı Kutlu Doğum Haftasının temasını “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” şeklinde belirlerken, temanın yurt genelinde ve İslam aleminde işlenerek barış ve güven toplumu olabilmek için, yeniden Emin Peygamberin emin […]
Akçakent - 19 Nisan 2017 16:37 A A

Kırşehir Valiliğince Cacabey Meydanında Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi.

Kutlu Doğum, “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” Temasıyla 17-22 Nisan Tarihleri Arasında kutlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı Kutlu Doğum Haftasının temasını “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” şeklinde belirlerken, temanın yurt genelinde ve İslam aleminde işlenerek barış ve güven toplumu olabilmek için, yeniden Emin Peygamberin emin ümmeti olabilmek için mümin gönüllerde bir bilinç ve farkındalık oluşturmak hedefleniyor.

Kutlu Doğum Haftası, anayasa halkoylaması nedeniyle 17 Nisan’da başladı.

Kırşehir’de İl Müftülüğü tarafından hazırlanan program kapsamında etkinlikler eski Sanayi Camii önünden başlayarak Kırşehir Valiliği önünde sona eren esnaf ziyaretleri ve Kur’an-ı Kerim dağıtımının yapıldığı Mehter Takımı eşliğindeki Kutlu Doğum Yürüyüşü ile başladı.

Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve İl Müftüsü Osman Arslan’ın katılımı ile Terme Caddesi boyunca Mehteran Takımı eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş sırasında esnaflara Kur’an-ı Kerim ve gül dağıtıldı.

Ardından Cacabey Meydanı’nda düzenlenen Kutlu Doğum Programında Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu, çeşitli ilahiler sunuldu, günün anlam ve önemine ilişkin naatlar, şiirler ve gazeller seslendirildi. Ayrıca hafta dolayısıyla gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Cacabey Meydanını dolduran Kırşehirlilere hitap eden Vali Necati Şentürk, Kutlu Doğum Haftası’nı kutlamaktaki amacın Peygamber aşkını gönüllere nakşetmek olduğunu söyledi.

Bu sene Kutlu Doğum Haftası’nın “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temasıyla kutlandığını belirten Vali Necati Şentürk, “Allah, bir nur yarattı ki o nura Muhammed’in Nuru dedi. Uğruna kâinatın yaratıldığı, sevgililerin sevgilisi, gönlümüzün tabibi Hz. Muhammed’e selamlar olsun. Kainatın yaratılmasına sebep olan habipler habibine salat ve selam olsun. Güzel ahlakı anlamak üzere gönderilen Hz. Muhammed’in hayatını kendimize örnek almalıyız. Ahlak sembolü Peygamberimizi çok özlüyoruz. Ona olan aşkımızı ifade bile edemiyoruz. Sevgililer sevgilisinin aşkını ve muhabbetini gönüllere işlemek için bu organizasyonları düzenliyoruz. Ona itaat etmeli, ona inanmalı ve onu çok sevmeliyiz. Sevgili Peygamberimizi anarak ve onun yolundan giderek onu kendimize her yönüyle örnek almalıyız. Ancak bu şekilde mutlu ve huzurlu bir hayat elde edebiliriz. Bu kapsamda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren bütün öğrencilerimizi de tebrik ediyorum. Cacabey Meydanı’nı dolduran siz değerli Kırşehirlilerin ve bütün İslam âleminin Kutlu Doğum Haftası’nı tebrik ediyorum” dedi.

Kutlu Doğum Haftası kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile devam eden programa Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Müftüsü Osman Arslan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, daire müdürleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Kutlu Doğum Haftası’nda Kırşehir İl Müftülüğü Şube Müdürü İsmail Koç başkanlığındaki heyet Kırşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu’nu; Uzman Vaiz Şevket Şimşek de Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nu ziyaret edecek. Ahmet Yesevi Camii’nde İmam-Hatipler Halit Altunkaynak, Mahmut Sağır, Doğan Temiz tarafından Kur’an ziyafeti verilecek.

Kırşehir’de Kutlu Doğum Haftası’nda “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” teması çerçevesinde bugün İl Müftüsü Osman Arslan ve Uzman Vaiz Şevket Şimşek, televizyon programında Kırşehirlilerle buluşacak.

Yarın da Vaizler Özlem Önal Özger, Nimet Uğurlu, Nuran Demir tarafından konferans verilecek.

21 Nisan 2017 Cuma günü saat 12.00’de Ahmet Yesevi Camii’nde İmam-Hatipler İdris Durmuş, Adem Köksal, Müezzin-Kayyım Yunus Aydın ile İl Müftüsü Osman Arslan’ın katılımıyla hatim okunacak.

22 Nisan Cumartesi günü Konya Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ın Aşıkpaşa Spor Salonu’nda konuşmacı olarak katılacağı konferansla Kırşehir’deki Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri sona erecek.

Comments

comments

Bu haber 8511 kez okundu.
Akçakent - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.