MEB’de Tartışmalı Yönetmelik Değişikliği

  MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişikliğe Gitmeye Hazırlanıyor. Taslağa Karşı Olan Eğitimciler Rehber Öğretmenin Psikolojik Danışmanlık Yönünün Ortadan Kaldırılarak Angaryalara Mahkum Edilmek İstendiği Görüşünde. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği hakkında yeni bir taslak hazırladı. Yönetmelikteki değişikliklere karşı olan eğitimciler ve sendikalar bakanlığın kendilerinin hiçbir şekilde görüşüne yer vermediğini […]
Akçakent - 8 Mayıs 2017 11:04 A A

 

MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişikliğe Gitmeye Hazırlanıyor. Taslağa Karşı Olan Eğitimciler Rehber Öğretmenin Psikolojik Danışmanlık Yönünün Ortadan Kaldırılarak Angaryalara Mahkum Edilmek İstendiği Görüşünde.

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği hakkında yeni bir taslak hazırladı.

Yönetmelikteki değişikliklere karşı olan eğitimciler ve sendikalar bakanlığın kendilerinin hiçbir şekilde görüşüne yer vermediğini ve taslağın içeriğinin kendilerinden kaçırıldığını söylüyor.

Taslağın kabul edilmesi durumunda rehberlik öğretmenlerinin çalışma süreleri 30 saatten 40 saate çıkarılacak ve ders aralarında nöbet tutma uygulamasına tabi olacaklar.

Eğitim-Sen, son dönemde özellikle cinsel istismar vakalarını rehber öğretmenlerin ortaya çıkardığını hatırlatarak “Sizi nöbette gören öğrenci sizi diğer öğretmenlerle eşleştirdiğinde sırrını söylemeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Taslak metnin kabul edilmesi durumunda PDR mezunu olmayan diğer branşlardan öğretmenlerin de artık görevlendirilebileceği belirtilerek, yeni yönetmelik için “Tümüyle PDR hizmetlerinin okulda itibarsızlaştırılması” ifadesi kullanıldı.

Taslakta yer alan dikkat çekici değişiklikler şöyle:

“Bu taslağın içerisinde meslekle alakası olmayan onlarca başlık eklenmiş. Psikolojik danışmanlık hizmetleri içinde belli saatler içerisinde bütün okul çalışanlarına, öğrencilere, velilere danışmanlık yapma gibi bir görev tanımı var ama yapılan taslakta rehber öğretmeninin bu psikolojik danışmanlık yönünü tamamen ortadan kaldırıyor. 9-5 bir çalışma saati sistemi getiriliyor. Rehber öğretmenler nöbet tutmaz, bu taslakla nöbet ekleniyor. Ve haftada 30 saat okulda kalma süresi 40’a çıkarılıyor, boş derslere girmesi sağlanıyor. Yani tamamen mesleğin kendi formasyonu dışında eklemeler mevcut aslında. Bunu yaparken de taslak PDR mezunu olmayan diğer branşlarında bu görevde artık görevlendirilebileceğini öngörüyor. Tümüyle PDR hizmetlerinin okulda itibarsızlaştırılması.

“MEB bu çalışmayı yaparken bu alandaki hiçbir kuruluştan, dernekten görüş almadı. Taslak bakanlıkta imzada bekliyor. Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin görüşme talebine MEB’den verilen yanıtta taslak üzerine görüşme yapılamayacağı, taslakla ilgili hiçbir bilgi vermeyeceklerini belirtildi. Sadece böyle bir taslağın olduğu ve şu an imza aşamasında olduğu bilgisi verilmiş. Görüşmeleri kabul etmiyorlar. Birçok sendikadan yazılı başvuru olmuş taslağın içeriğini görmek için çünkü içeriği de göstermiyorlar.

“Özellikle taciz ve cinsel istismar başta olmak üzere öğrenciler ilk olarak rehber öğretmenlerine başvuruyor. Nöbet sistemiyle bu durum ortadan kalkacak. Rehber öğretmenlerinin okul içerisinde gerçekten sorunları tespit edebilme özellikleri var. Öğrenci, veli ve öğretmen rehber öğretmenine güvenir. Bu taslak oluşan bu yapıyı ortadan kaldırıyor. Örneğin şimdiye kadar tacizle ilgili, istismarla ilgili bütün olumsuz durumlarda ilk bilgiyi veren rehber öğretmendir. Bunu açığa çıkaran da rehber öğretmendir. Ancak şimdi rehber öğretmen hem nöbet tutacak hem çocukla farklı bir öğretmen kimliği ile olacak. Çocuğun normalde gelip bilgisinin gizli kalabileceğini, farklı bir yapıda bir yere gidebileceğine dair bir izlenimi vardı. Bu ortadan kaldırılacak. Nöbette bağıran çağıran birine dönüşecek rehber öğretmen.

“Yapmaya çalıştıkları sizi angaryayla yormak. Devlet okullarında çocukların psikolojik danışmanlık hizmeti alabilmek için tek şansları rehber öğretmenlerdir. Sizi nöbette gören öğrenci sizi diğer öğretmenler eşleştirdiğinde sırrını söylemeyecek. Zaten müdüre müdür yarımcısına zor gider. Gidebileceği mekanı ortadan kaldırıyorsunuz. Özellikle son 3-4 yılda yaşanan olayların ilk

bilgi kaynağı rehber öğretmenlerdir. Özellikle devlet okullarında psikolojik yardım açısından ulaştığımız çocuklar başka alanlarda bu hizmete ulaşamazlar ücretli ulaşmak zorundalar.”

Comments

comments

Bu haber 6478 kez okundu.
Akçakent - 11:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.