Ramazan Pidesine Zam Yapılmayacak

  Ramazan Başlıyor, Fırsatçılar  Sahnede!!! Bahamettin Öztürk, “Ekmek Zammı Gündemimizde Yok” On bir ayın sultanı Ramazan ayı, kapıda… Bu yıl Ramazan ayı 27 Mayıs’ta başlıyor. Ramazan ayı yaklaştıkça gıda ürünlerinde gizliden de bir hareketlenme oluyor. Kırşehir’de bazı firmalar ve esnaflarda bunu fırsat bilerek sattıkları ürünlerin fiyatını arttırıyor. Kırşehir’de yaklaşan Ramazan ayı öncesi ekmek fiyatlarına zam […]
Akçakent - 23 Mayıs 2017 13:31 A A

 

Ramazan Başlıyor, Fırsatçılar  Sahnede!!!

Bahamettin Öztürk, “Ekmek Zammı Gündemimizde Yok”

On bir ayın sultanı Ramazan ayı, kapıda… Bu yıl Ramazan ayı 27 Mayıs’ta başlıyor. Ramazan ayı yaklaştıkça gıda ürünlerinde gizliden de bir hareketlenme oluyor. Kırşehir’de bazı firmalar ve esnaflarda bunu fırsat bilerek sattıkları ürünlerin fiyatını arttırıyor.

Kırşehir’de yaklaşan Ramazan ayı öncesi ekmek fiyatlarına zam isteyen fırıncıların bu isteği kabul görmezken, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, pide fiyatlarının da aynı olacağını, sadece pişirme ücretini yeniden belirlenebileceğini söyledi.

Ahi şehri Kırşehir’de bir bir esnafın mübarek Ramazan ayını fırsat bilerek ürünlerini arttırmasına hoş bakamayacaklarını belirten Başkan Bahamettin Öztürk “Ramazan ayından birkaç gün önce başlayan fiyatlardaki değişim, Ramazanı ayının girmesiyle yeniden normale dönüyor. İşte bunu yapanlara halk arasında ‘Ramazan Fırsatçıları’ deniyor. İşte bu fırsatçılar her yıl Ramazan ayı öncesinde kendilerini şöyle bir gösteriverirler ardından yeniden kaybolurlar. Böyle mübarek bir ay öncesinde böyle bir günaha ne gerek var? demeden insan kendini alamıyor. Ama maalesef bu memleketimizin bir gerçeği… Ama bunu kimse kabul etmez. Kimse etmesin tamam, biz de kimseye böyle bir şey yapılıyor demeyelim ama, Ramazan ayı öncesinde de gıda satıcıları sıkı bir denetimden geçirilmeli. Kimsenin bırakın böyle bir şeyi yapmayı, aklında bile geçirmemesi gerekiyor. Çünkü Ramazan ayı kutsal bir aydır. Böyle bir ayda insanların yiyip içeceklerini arttırmalarını ne Allah, ne de kulları olarak bizler kabul ederiz. Biz Kırşehir esnafının böyle bir davranış içine gireceklerini düşünmek bile istemiyoruz. İnşallah Ramazan ayı Kırşehirimizde huzur ve mutluluk ortamında geçer” diye konuştu.

Fakir-fukaranın yediği ekmeğe zam vermediklerini, ancak pidenin pişirme fiyatını yeniden ayarlayabileceklerini belirten Başkan Öztürk, fırıncı esnafının da kaliteden ödün vermemelerini, fırsatçılık yapmamalarını istedi.

Ramazan ayına birkaç gün kala Kırşehir’de Ramazanda tüketilecek gıdaların tezgahta yerini aldığını, ancak fiyatların el yaktığını belirten vatandaşlar, bu konuda yetkililerin gerekli denetimleri ve kontrolleri yapmalarını istediler.

Bu konuda gazetemize gelerek tepkilerini dile getiren Kırşehirliler şunları söylediler:

“Her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazanda da özellikle gıda maddesi satan işyerleri fiyatlarını yükselttiklerini görüyoruz. Bunlar daha sıkı denetlenmeli. Sözde denetimler de devam ediyor deniliyor ama, yapılan hile ve fiyat değişiklerinin yanında deve kulak gibi kalıyor. Maalesef ‘Ramazan Fırsatçıları’ her yerde kol geziyor. Mahalle aralarındaki bakkal fiyatlarda değişiklik yaparken, koca koca hipermarketlerin dahi bir bölümü Ramazan ayı öncesinde güncelleme yaparken fiyatlar üzerine bindirme yapıyor. Sonra da zamlı fiyatlardan sattığı ürünlere fiş kesiyor. Doğrusu söylemek gerekirse, sıradan bir insan bugün A ürünün 1 liraya satan kişi, yarın 1 lira 25 kuruşa satarsa bunun nedenini sormak gerekiyor. Ama bizim merak ettiğimizi ne maliye, ne de zabıta merak etmiyor. Serbest piyasa var sonuçta ama, o kadar serbest fiyat da olamaz sanki, yani olmaması gerekiyor. Çünkü serbest piyasa böyle bir şey değil. Aslında Ramazan ayı bereketi ile geliyor. Böyle hileye ya da aldatmacaya hiç gerek yok. Ramazan ayında en önemli sektörlerin başında gıda sektörü geliyor. En büyük hareketlilik gıda sektöründe yaşanıyor. Hal böyleyken, gıda sektöründeki bazı kişi ya da firmalar Ramazan ayı öncesinde büyük günaha giriyor. Oysaki, Ramazan ayı gıda sektörünün sürümden kazandığı en önemli sezonlardan bir tanesi. Aslında bu durumu bilmeyen kimse yoktur memlekette. O yüzden her yıl hükümetin bakanları hiçbir ürene Ramazan ayı öncesinde zam yapılmadığını açıklama gereksinimi duyar. Hükümet kanadından böyle bir açıklama gelmesine rağmen, Ramazan fırsatçıları fiyatlarda oynama yapmadan duramaz. Fiyatlarda oynama yapanlar yetkili kurumlar tarafından bilinse de kimse bu duruma müdahale etmek istemez. Ama bu büyük bir haksızlık. Bunu yapan kişilerin, firmaları yada kurumların

tespit edilmesi gerekiyor ve serbest fiyat uygulamasını bu şekilde kullanan kişileri kamuoyuna açıklaması gerekmiyor mu? Elbette gıda sektöründe hizmet veren firmaların en korktuğu ve çekindiği durum aslında böyle bir şeyin yapılması. Aslında bu durumu, ilgili ya da yetkili makamların bu şekilde telaffuz etmesi ile Ramazan fırsatçılarını durdurmasa bile yavaşlatacaktır. Maalesef şimdiye kadar böyle bir şey yapılmadı, yapıldığı gibi gıda ürünlerinde yapılan fırsatçılığın önüne geçilmesi noktasında ciddi bir adım atılamadı. İsteyen istediği fiyata ürünlerini satabiliyor, ancak devletin ilgili kurumlarında biri çıkıp da birine fiyatı belirlenen bir ürünün neden o fiyata satıldığını sormuyor. Ancak bu durumun kulak ardı yapılmaması ve ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde kimin yada hangi mağazanın hangi ürünü kaç liradan sattığını düşünerek ve mağazalar arasında fiyat karşılaştırması ile hayatımızı geçirmek zorunda kalacağız.”

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre 27 Mayıs 2017 saat 03:16’da başlıyor, iftar 20:37’de ilk oruç sona eriyor. Müslümanlar 30 gün oruç tutarken, son oruçta sahur 24 Haziran 2017’de saat 03:03’te başlıyor, iftar ise 20:51’de yapılacak. Geçen oruç aylarında iftar saati geriye giderken, bu ay ilk defa iftar saatleri ileriye doğru gidecek ve saatlerde geriye gitmeyecek. Ramazan Bayramı 25 Haziran 2017 Pazar günü başlıyor, 27 Haziran 2017 Salı günü sona eriyor. Resmi tatil olarak Pazartesi ve Salı günü memurlar izin yapıyor.

Comments

comments

Bu haber 7156 kez okundu.
Akçakent - 13:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.