Başkan BAHÇECİ, Kırşehirlilerle Buluşuyor

  Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Anayasa değişikliği ile ilgili bilgilendirme çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatmak için vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi gençlerle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında doyurucu ve sağlıklı bilgi edinebilmeleri için bir araya gelen Başkan Bahçeci, “Sistem değişikliği sadece bugünümüzle alakalı olarak değil, belki de Türkiye’nin önündeki yüzyılı […]
Akçakent - 11 Nisan 2017 11:45 A A

 

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Anayasa değişikliği ile ilgili bilgilendirme çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatmak için vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi gençlerle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında doyurucu ve sağlıklı bilgi edinebilmeleri için bir araya gelen Başkan Bahçeci, “Sistem değişikliği sadece bugünümüzle alakalı olarak değil, belki de Türkiye’nin önündeki yüzyılı ilgilendirecek bir değişiklik olacak. Milletin iradesi iktidara gelecek. Vatandaşlarımızın doğru karar vereceğine inanıyoruz. Milletimizin vereceği karar ne olursa olsun, başımızın üstünde yeri var. Daha güçlü bir Türkiye için sandıktan evet çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Başkan Bahçeci, 15 Temmuz hain darbe girişiminin sadece ülkemize değil, aynı zamanda ümmete de yönelik bir operasyon olduğuna işaret ederek, “O gün milletimiz tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık sergiledi. Parlamenter sistem, milletin oyunu verdiği kişilerle aradaki bağı koparan bir sistemdir. Bu sistemde demokrasi var gibi görünüyor, ama sistem vesayetin elinde. Bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti sayesinde bir başarı oldu, sistem sayesinde değil” ifadesini kullandı.

Sistem değişikliğinin olmaması halinde bugüne kadarki kazanımların kaybedilebileceğini söyleyen Bahçeci, “Yeni sistemde cuntanın değil, halkın denetimi olacak” dedi.

Bahçeci, Cumhurbaşkanını kimsenin denetleyemeyeceğine ilişkin iddialar için de “Yüzde 50 artı 1 oy alınması gereken bir sistemde nasıl bir denetim arıyorsunuz ki?” yorumunu yaptı.

“15 Temmuz gecesi sokağa çıkan tankları, tüfekleri durduran şehitlerimizin bizlere teslim ettiği emanet için, yani onlar canlarını ne için verdiyse, biz de işte o nedenle ‘evet’ demeliyiz” mesajını veren Başkan Bahçeci, 15 Temmuz’un devletin içinde büyük bir hasara yol açtığını ve Türkiye’ye yönelik saldırıların bitmediğini vurguladı.

18 maddelik Anayasa değişikliğinin zaruri bir yapısal dönüşümü içerdiğini dile getiren Bahçeci, “Vesayet gerileyip AK Parti ile siyaset güçlenince ülkemize yönelik saldırılar arttı, son olarak da 15 Temmuz’daki işgal girişimiyle devam etti. Anayasa değişikliği Türkiye’nin bekasıyla doğrudan ilgilidir. Zayıf siyaset, güçlü vesayet sistemi halkın iradesini engelliyordu. Yeni sistemle ilk kez kuvvetler ayrılığı ilkesini gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra bu yetkileri kullanacak kişiler konusunda spekülasyonların yapıldığını söyleyen Bahçeci, “Cumhurbaşkanımız bunun cevabını veriyor, ‘Millet ne derse o olacak, ben faniyim’ diyor. Bütün terör örgütleri ve Avrupa hayır cephesinde birlikte görülüyor. Eğer referandumdan ‘hayır’ çıkarsa bunu, AK Parti ve Tayyip Erdoğan’ın tasfiyesi için ellerindeki en büyük koz olarak görüyorlar” dedi.

Başkan Bahçeci, 12 Eylül askeri darbesinden sonra cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasında sürtüşmelerin yaşandığını ve bu sürtüşmelerden ülkenin çok büyük zarar gördüğünü kaydederek, “Cumhurbaşkanımıza diktatör diyorlar, bu ülkede en çok hakarete maruz kalan cumhurbaşkanımız ve hükümettir. Bu nasıl diktatörlük? Bunu kafanızı karıştırmak için söylüyorlar. Oysaki kendi kafaları karışık, bizim kafamız net. Biz rejimi değil, sistemi değiştiriyoruz” diye konuştu.

27 Mayıs askeri darbesini yapanların “İkinci cumhuriyetiniz hayırlı olsun” diyerek, Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyeti ortadan kaldırdıklarını ifade eden Başkan Bahçeci, “Mustafa Kemal de partili bir Cumhurbaşkanıdır. Bugüne kadar hangi Cumhurbaşkanı tarafsızdı? Hakim ve hakemler tarafsız olur. Şu anki sistemde Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetle yargılanabiliyor, evet çıktığı takdirde Cumhurbaşkanı TBMM’nin 3’te 2 çoğunluğu ile Yüce Divan’a gidiyor. Sayın

Cumhurbaşkanı ‘Yetki varsa, sorumluluk ve cezai müeyyide de olmalıdır.’ Bu sistemde seçimler 5 yılda bir yapılacak ve koalisyon da hükümet krizi de ortadan kalkacak” bilgisini paylaştı.

Comments

comments

Bu haber 6059 kez okundu.
Akçakent - 11:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.